Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Články
  4. Tvrdá voda a ekzém, je tam spojitost?
23.02.2022
Články

Tvrdá voda a ekzém, je tam spojitost?

Rizikem výskytu ekzému u dětí se nově zabývali výzkumníci z Kings College v Londýně a Sheffieldské univerzity. Výzkum se zaměřil na vliv tvrdé vody s vysokým obsahem iontů vápníku a hořčíku, která poškozuje ochranou vrstvu pokožky, dráždí ji a přispívá k nástupu nebo vzniku ekzému bez ohledu na věk.
Co je to ekzém?

Ekzém je chronický zánět projevující se vysušením, intenzivním svěděním, zarudnutím a častými infekcemi kůže, které se mohou vyskytnout na jakékoli části těla. Ekzém není jen fyzickým problémem. Nemoc má také emociální dopady. Výzkumu z llergy UK se zúčastnilo 305 pacientů s těžkým ekzémem. Studie především ukázala, že:

  • více než 70% respondentů trpělo depresemi,
  • 73% respondentů uvedlo problémy se sebeúctou,
  • 58% uvedlo, že má ekzém vliv na jejich osobní vztahy,
  • 73% respondentů uvedlo, že má negativní vliv na jejich společenský život,
  • 6 z 10 lidí potvrdilo, že neopustí domov z důvodu nemoci.

Naše kůže nás chrání před vnějšími hrozbami jako jsou bakterie nebo sluneční záření prostřednictvím ochranné bariéry. Bez ní se naše tělo stává bezbranným a mnohem více náchylným k poškození zdánlivě neškodnými věcmi v každodenním styku, např. prášek na praní nebo mýdlo.

Tvrdá voda způsobuje zhoršení stavu pokožky.

Tvrdá voda obsahuje velké množství iontů vápníku a hořčíku, které se vážou na povrchově aktivní látky, které jsou známé pod pojmem detergenty nebo hydratanty. To znamená omezení rozpustnosti. Výsledkem je, že na kůži zůstávají nerozpustné povrchově aktivní látky a dochází k poškození vnější bariéry projevující se podrážděním pokožky.

PH pokožky je obvykle kyselé, ale tvrdá voda má vysokou zásaditost, což znamená, že při kontaktu s tvrdou vodou může být pH pokožky zvýšeno. Přechod k alkalickému pH narušuje přirozené ochranné funkce pokožky. Potenciální patogenní bakterie, které mohou způsobit různé infekce, mají snadnější přístup na povrch našeho těla.

Hlavní autor studie Dr. Simon Danby z oddělení infekcí a srdečních onemocnění na univerzitě v Sheffieldu dokázal, že pro osoby s vrozenou tendencí k ekzému se při kontaktu s tvrdou vodou zhoršily projevy nepříjemného onemocnění. Lidé s predispozicí na ekzém jsou mnohem citlivější na tvrdou vodu než lidé se zdravou kůží. Toto zvýšení citlivosti je spojeno s genetickou tendencí k slabší ochraně těla. Důvodem je mutace v genu kódující protein nazývaný filagrín, takže tělo není schopno vytvořit dostatečně silnou bariéru, která chrání před bakteriemi a uvedenými povrchově aktivními látky. Výzkum ukázal, že až u poloviny lidí trpících na ekzém byl problém s kódováním filagrinu.

Změkčování vody snižuje riziko ekzému.

Nová studie, publikovaná 16. září 2017 The Journal of investigate Dermatology ukázala, že odstranění iontů vápníku a hořčíku z vody, tj změkčování vody, může zmírnit negativní účinky tvrdých vod na pokožku. Bylo zjištěno, že použití změkčovače vody snižuje škodlivé účinky povrchově aktivních látek a potenciálně snižuje riziko vzniku ekzému.

Zdroj: Kings College v Londýně, "Tvrdá pravda o ekzému: něco je ve vodě"

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli