Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Články
  4. Jaký je rozdíl mezi reverzní osmózou, nanofiltrací, ultrafiltrací a filtrací?
24.02.2023
Články

Jaký je rozdíl mezi reverzní osmózou, nanofiltrací, ultrafiltrací a filtrací?

Reverzní osmóza, nanofiltrace, ultrafiltrace a filtrace jsou všechny procesy používané k odstraňování nečistot z vody, ale liší se v mechanismu, velikosti filtrů a účinnosti odstranění různých druhů nečistot.

  • Filtrace je proces, při kterém se voda přivádí k filtru a nečistoty se zachytávají na povrchu nebo uvnitř filtru. Filtrace je obecně nejjednodušší, nejlevnější a nejčastěji používaný proces pro čištění vody. Filtry mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako jsou písek, uhlí, křemenný písek nebo keramika.

  • Ultrafiltrace (UF) je proces, při kterém se používají membrány s velikostí pórů od 0,01 do 0,1 mikronů, což umožňuje odstranění většiny baktérií, virů a některých toxinů. UF je často používáno k předběžnému čištění vody, než projde dalšími procesy jako je reverzní osmóza nebo nanofiltrace.

  • Nanofiltrace (NF) je proces, při kterém se používají membrány s velikostí pórů od 0,001 do 0,01 mikronů. Tento proces může odstranit většinu iontů, organických molekul a některých anorganických molekul, ale většinou nedokáže odstranit viry a bakterie.
  • Reverzní osmóza (RO) je proces, při kterém se používají membrány s velikostí pórů menší než 0,001 mikronu, což umožňuje odstranění všech nečistot, včetně iontů, bakterií, virů, organických a anorganických molekul. RO využívá tlak k překonání osmotického tlaku a umožňuje tedy vodě překonat membránu a zbavit se nečistot.

Celkově lze říci, že reverzní osmóza je nejúčinnější a nejdražší metoda pro čištění vody, následovaná nanofiltrací a ultrafiltrací. Filtrace je nejjednodušší a nejlevnější, ale ne tak účinná jako tyto ostatní metody. Každá metoda má své výhody a nevýhody a použití závisí na konkrétních potřebách a požadavcích.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli